ATOMIC REDSTER Carbon Classic (PAKET)

1 2 3 4 5
(0/5) Bli först med att betygsätta.
LÄNGD:
LÄNGD BINDNING:
5995,00 SEK Ord. Pris (7500,00 SEK)
5995,00 SEK Ord. Pris (7995,00 SEK)
5995,00 SEK Ord. Pris (8095,00 SEK)
5995,00 SEK Ord. Pris (7995,00 SEK)
5995,00 SEK Ord. Pris (7995,00 SEK)
5995,00 SEK Ord. Pris (7500,00 SEK)
5995,00 SEK Ord. Pris (8095,00 SEK)
5995,00 SEK Ord. Pris (7995,00 SEK)
5995,00 SEK Ord. Pris (7500,00 SEK)
5995,00 SEK Ord. Pris (7995,00 SEK)
5995,00 SEK Ord. Pris (8095,00 SEK)
5995,00 SEK Ord. Pris (7995,00 SEK)

Beskrivning

ATOMIC Redster Carbon Classic 

PAKET. Monterat och klart med NNN/SNS längd bindning (se rullningslisten ovan).

Alla skidor som vi säljer på hemsidan viktar vi i Eikermätare för perfekt spann… Om du är Expert/Tävling, så ringer vi alltid upp…

LÄNK: Spannvikta skidan för perfekt spann

Leverantörsbeskrivning.

Our top race ski used by our pro athletes. Takes speed and ease to a whole new level.

Redster has always been about race pace, but the Atomic Redster Carbon Classic genuinely takes it to a new level. In fact the moment our pro athletes tried it, they immediately started using it in the World Cup. It’s more direct than ever thanks to the low profile and the Power Kick Zone under the binding which is flat not arched, so for the first time 100% of your power flows directly into your kick. It’s lighter than ever thanks to a monocoque carbon chassis and ultra-light Nomex Core. Then every detail is fine-tuned to be faster: the tip is flexible for a smooth slide-in, the sidecut is extra narrow for a more efficient glide and the base is our fastest race base yet. The ski also comes in 6 different variations so we can match your ski to your conditions.

• Construction: Carbon Race Monocoque
• Base: BI 5000 + WC Grinding
• Core: Nomex Featherlight SDS

 

Specifikationer

Artnr: AB0020788
Artnr: AB00207881
Artnr: AB00207882
Artnr: AB00207883
Artnr: AB00207884
Artnr: AB00207885
Artnr: AB00207886
Artnr: AB00207887
Artnr: AB0020789
Artnr: AB00207891
Artnr: AB00207893
Artnr: AB00207894

Omdöme

Lämna ett omdöme

6vHX
Kod från Captcha-bild:

Omdöme (0)

Dela

Blogga om

MER FRÅN SAMMA KATEGORI

  • ATOMIC REDSTER SKINTEC LÖS SKIDA. Bindning köper du löst till och då ingår m...
    från 2995,00 SEK
    (Ord. Pris: 4300,00 SEK)
  • ATOMIC REDSTER SKINTEC Jr LÖS SKIDA. Bindning köper du löst till och då ingå...
    från 1395,00 SEK
  • PAKET: Bindning på köpet.
    från 5495,00 SEK
    (Ord. Pris: 6495,00 SEK)
  • ATOMIC REDSTER MARATHON CLASSIC LÖS SKIDA. Bindning köper du löst till och d...
    från 1995,00 SEK
    (Ord. Pris: 4495,00 SEK)