• ATOMIC REDSTER SKINTEC
  •  

ATOMIC REDSTER SKINTEC (PAKET)

1 2 3 4 5
(0/5) Bli först med att betygsätta.
BINDNING:
LÄNGD:
2995,00 SEK Ord. Pris (4300,00 SEK)
3490,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
3490,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
3590,00 SEK Ord. Pris (4895,00 SEK)
2995,00 SEK Ord. Pris (4300,00 SEK)
3490,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
3490,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
3590,00 SEK Ord. Pris (4895,00 SEK)
3490,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
3590,00 SEK Ord. Pris (4895,00 SEK)
2995,00 SEK Ord. Pris (4300,00 SEK)
3490,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
3490,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
3590,00 SEK Ord. Pris (4895,00 SEK)
2995,00 SEK Ord. Pris (4300,00 SEK)
3490,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)

Beskrivning

ATOMIC REDSTER SKINTEC

LÖS SKIDA. Bindning köper du löst till och då ingår montering.

PAKET. Monterat och klart med NNN/SNS längd bindning.

Alla skidor som vi säljer på hemsidan viktar vi i Eikermätare för perfekt spann… Om du är Expert/Tävling, så ringer vi alltid upp…

LÄNK: Spannvikta skidan för perfekt spann

Leverantörsbeskrivning.

SkinTec sitter på Atomics tävlingsmodeller och är tänkta som både tävlingsskidor för elitmotionärer och träningsskidor för tävlingsåkare. När Oscar Swärd fick testa ett par vägrade han att lämna tillbaka dem. Just för träning och långlopp som Vasaloppet där temperatur och snöförhållanden kan växla rejält under ett lopp menar Atomic att SkinTec är den perfekt lösningen.

Leverantörsbeskrivning.

Atomic Redster Skintec is the training ski used by our top athletes, and really popular among hobby racers. It features our top Worldcup base and WC Grinding. But what makes this ski really special is our unique Skintec waxless technology: Skintec means preparation and handling couldn’t be easier, with no time-consuming kick-waxing and more time skiing.

The grip zones feature Mohair skin that produces excellent grip and glide no matter what snow conditions and temperatures. It’s also the only high-performance waxless technology to offer exchangeable grip zones – a wider one for a stronger kick and a narrower one for a faster glide, interchangeable in seconds.

Specifikationer

Artnr: AB0020646
Artnr: AB00206461
Artnr: AB002064610
Artnr: AB002064611
Artnr: AB002064612
Artnr: AB002064613
Artnr: AB002064614
Artnr: AB002064615
Artnr: AB00206462
Artnr: AB00206463
Artnr: AB00206464
Artnr: AB00206465
Artnr: AB00206466
Artnr: AB00206467
Artnr: AB00206468
Artnr: AB00206469

Omdöme

Lämna ett omdöme

aAxr
Kod från Captcha-bild:

Omdöme (0)

Dela

Blogga om

Du kanske också är intresserad av

  • Här lägger du nivån på hur vi skall vikta skidorna.
    0,01 SEK
  • 495.- vid köp av Nya skidor. Ord. pris 700.-
    495,00 SEK
    ( 700,00 SEK)