• BLIZZARD ZERO G 108
  • CARBON DRIVE
  • ROCKER CAMBER ROCKER
  •  

BLIZZARD ZERO G 108 (PAKET)

1 2 3 4 5
(0/5) Bli först med att betygsätta.
LÄNGD:
PAKET BINDNING:
7495,00 SEK
9995,00 SEK Ord. Pris (10495,00 SEK)
7495,00 SEK
9995,00 SEK Ord. Pris (10495,00 SEK)
7495,00 SEK
9995,00 SEK Ord. Pris (10495,00 SEK)

Beskrivning

BLIZZARD ZERO G 108

LÖS SKIDA. Bindning väljer du valfritt och till ett rabatterat paketpris, då ingår montering. Kolla rekommenderad bindning i rull listen ovan...

1 år FRI Slip/Vallning på köpet

Leverantörsbeskrivning.

CARBON DRIVE

Denna teknik är en integrationen av Carbon med en ultralätt konstruktion. Dess speciella 3D geometri garanterar optimal flex och torsion styvhet. Resultatet är en stabilitet och kontroll utan motstycke…

Free-touring powder fans will love the Zero G 108 with a whopping 108 mm underfoot. It’s as light as a regular touring ski but has all the performance of a proper freeride ski: High torsional stiffness and agile flex. This is an ideal ski for extended backcountry exploration.

LENGTHS: 178-185-192 cm
SIDECUT: 136-108-122 mm (185)
RADIUS: 185cm/27m
WEIGHT: 1,540g +/- 50g (171 cm); 0,79g/cm2


CONSTRUCTION: sandwich compound sidewall; carbon drive technology

Specifikationer

Artnr: ART0139561
Artnr: ART01395610
Artnr: ART01395611
Artnr: ART013956110
Artnr: ART0139571
Artnr: ART01395710

Omdöme

Lämna ett omdöme

Lr8b3
Kod från Captcha-bild:

Omdöme (0)

Dela

Blogga om

MER FRÅN SAMMA VARUMÄRKE

  • Blizzard
    1 år FRI Slip/Vallning på köpet
    7995,00 SEK
  • Blizzard
    1 år FRI Slip/Vallning på köpet
    6995,00 SEK
  • Blizzard
    DAM FAVORITSKIDOR
    från 4995,00 SEK
  • Blizzard
    JUNIORSKIDOR ALPIN, TWINTIPSKIDOR
    från 2395,00 SEK
  • MER FRÅN SAMMA KATEGORI

  • Blizzard
    JUNIORSKIDOR ALPIN, TWINTIPSKIDOR
    från 2395,00 SEK
  • Blizzard
    TOPPTURSKIDOR
    från 5495,00 SEK
  • Blizzard
    1 år FRI Slip/Vallning på köpet
    8995,00 SEK
  • Blizzard
    1 år FRI Slip/Vallning på köpet
    7995,00 SEK