SALOMON X PRO 90 W

1 2 3 4 5
(0/5) Bli först med att betygsätta.
STORLEK (cm):
3695,00 SEK
3695,00 SEK
3695,00 SEK
3695,00 SEK
3695,00 SEK
3695,00 SEK

Beskrivning

Salomon X-PRO 90 W

Gjutning av innesko/skal är fortfarande att rekommendera för att få bästa passform. Detta ingår i priset. Värde. 500.-

X PRO = BRED FOT

Twinframe-prestanda och extra stor förspänning kombinerat med förformat 3D-foder ger X-Pro 90 W överlägsen energiöverföring och komfort hela dagen Custom Shell för den ultimata personligt anpassade passformen

Leverantörsbeskrivning. 

X PRO 90W is the reference all mountain boot, offering
boosted performance and women-specific personnalized fit
thanks to Twinframe 2 shell design and Custom Shell
technology. 

X PRO 90W is a benchmark all mountain boot, offering Twinframe 2 boosted performance and women-specific Custom Shell personalized fit
Performance
Brand new Twinframe2 design delivers improved rebound and dynamic flex,
while oversized pivot provides efficient transmission
Lightweight
A 15% lighter chassis material and lightweight foams make X PRO lighter
than ever, for effortless skiing
Fit
Women's specific calf adjuster accomodates a wider range, women's specific
liner ensures precise and comfortable fit

Vikt 3580g/24,5

Flex Index 90

Last 100/106

Specifikationer

Artnr: L40551700
Artnr: L405517000
Artnr: L405517001
Artnr: L405517002
Artnr: L405517003
Artnr: L405517004

Omdöme

Lämna ett omdöme

DCC3r
Kod från Captcha-bild:

Omdöme (0)

Dela

Blogga om

MER FRÅN SAMMA VARUMÄRKE

  • Salomon
    SILS-glas
    795,00 SEK
  • Salomon
    SILS-glas av hög kvalitet
    995,00 SEK
  • Salomon
    Funktionströja herr
    795,00 SEK
  • Salomon
    Flexibelt ryggskydd Dam
    1495,00 SEK
  • MER FRÅN SAMMA KATEGORI

  • ALPINPJÄXOR DAM
    4795,00 SEK
  • RACE/FREERIDE PJÄXOR
    5995,00 SEK
  • Salomon
    ALPINPJÄXOR DAM
    4295,00 SEK
  • Salomon
    TOPPTURPJÄXOR, ALPINPJÄXOR DAM
    4795,00 SEK