• SALOMON RC CLASSIC
  •  
  •  
  • NNN-
  • SNS-
  •  
  •  

SALOMON RC CLASSIC (PAKET)

1 2 3 4 5
(3.6/5) Baserat på 10 betyg.
LÄNGD:
LÄNGD BINDNING:
2995,00 SEK Ord. Pris (4195,00 SEK)
3295,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
3295,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
3295,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
3295,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
2995,00 SEK Ord. Pris (4195,00 SEK)
3295,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
3295,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
2995,00 SEK Ord. Pris (4195,00 SEK)
3295,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
3295,00 SEK Ord. Pris (4795,00 SEK)
2995,00 SEK Ord. Pris (4195,00 SEK)

Beskrivning

SALOMON RC CLASSIC (PAKET)

PAKET. Monterat och klart med NNN/SNS längd bindning (se rullningslisten ovan).

Alla skidor som vi säljer på hemsidan viktar vi i Eikermätare för perfekt spann… Om du är Expert/Tävling, så ringer vi alltid upp…

LÄNK: Spannvikta skidan för perfekt spann

Leverantörsbeskrivning.

SALOMON RC CLASSIC kombinerar de viktigaste fördelarna, specifikt för varje snöförhållande, i respektive S-LAB Classic-modell men har en förlåtande och lätt D-Carbon-kärna för mjukare frånskjut.

Med sitt mångsidiga spann, World Cup ZEOLIT-belag och struktur säkerställer RC snabbt glid i alla förhållanden.

The RC combines the key snow specific benefits of
each S-LAB Classic models but uses forgiving and lightweight
D-Carbon Core to provide a smoother kick. With its versatile
camber, World Cup ZEOLIT base and structure, the RC
ensures a fast glide in all conditions.
Easy to kick
D-Carbon core is very lightweight and high performance, developed from SLAB
racing for easy and efficient kick.
Lightweight
D-Carbon core is very light and durable
Fast in all conditions
World Cup universal performance base with zeolit additive for better wax
absorption and retention.

Type : CLASSIC
Side Cut : 44/44/44
Weight : 1040 gr

Specifikationer

Artnr: L39917600
Artnr: L399176001
Artnr: L3991760010
Artnr: L3991760011
Artnr: L399176002
Artnr: L399176003
Artnr: L399176004
Artnr: L399176005
Artnr: L399176006
Artnr: L399176007
Artnr: L399176008
Artnr: L399176009

Omdöme

Lämna ett omdöme

VyW6E
Kod från Captcha-bild:

Omdöme (0)

Dela

Blogga om

MER FRÅN SAMMA VARUMÄRKE

  • SALOMON
    1 år FRI Slip/Vallning på köpet
    8995,00 SEK
  • SALOMON
    1 år FRI Slip/Vallning på köpet
    3595,00 SEK
    (Ord. Pris: 4500,00 SEK)
  • SALOMON
    Vid köp av bindning ingår montering 500.-
    1500,00 SEK
    (Ord. Pris: 2200,00 SEK)
  • SALOMON
    JUNIOR VALLNINGSFRIA SKIDOR / SKINTEC
    från 1695,00 SEK
    (Ord. Pris: 2495,00 SEK)
  • Du kanske också är intresserad av

  • Ange nivå för hur vi skall vikta skidorna.
    0,01 SEK
  • Specialvallning - rekommenderas nya skidor!
    300,00 SEK
  • MER FRÅN SAMMA KATEGORI

  • SALOMON
    VALLNINGSFRIA SKIDOR / SKINTEC
    2595,00 SEK
    (Ord. Pris: 4195,00 SEK)
  • SALOMON
    VALLNINGSBAR
    från 1995,00 SEK
    (Ord. Pris: 3295,00 SEK)
  • SALOMON
    VALLNINGSFRIA SKIDOR / SKINTEC
    3595,00 SEK
    (Ord. Pris: 5095,00 SEK)
  • SALOMON
    JUNIOR VALLNINGSBAR
    från 1995,00 SEK
    (Ord. Pris: 2795,00 SEK)