• SALOMON QST LUX 92
  •  

SALOMON QST LUX 92 (PAKET)

1 2 3 4 5
(0/5) Bli först med att betygsätta.
LÄNGD:
PAKET BINDNING:
4795,00 SEK
4795,00 SEK
4795,00 SEK
5995,00 SEK Ord. Pris (6995,00 SEK)
6195,00 SEK Ord. Pris (7195,00 SEK)
6295,00 SEK Ord. Pris (7195,00 SEK)
5995,00 SEK Ord. Pris (6995,00 SEK)
6195,00 SEK Ord. Pris (7195,00 SEK)
6295,00 SEK Ord. Pris (7195,00 SEK)
5995,00 SEK Ord. Pris (6995,00 SEK)
6195,00 SEK Ord. Pris (7195,00 SEK)
6295,00 SEK Ord. Pris (7195,00 SEK)

Beskrivning

SALOMON QST LUX 92 

LÖS SKIDA. Bindning väljer du valfritt och till ett rabatterat paketpris, då ingår montering. Kolla rekommenderad bindning i rull listen ovan...

1 år FRI Slip/Vallning på köpet

Leverantörsbeskrivning.

QST LUX 92 blandar terränganpassning, energi och mjuk åkning. Den är tillverkad med en Spaceframe-konstruktion med en kärna helt i trä och balanserar styrka i pisten med mjukt flyt i pudersnön.

All-mountain performance with the inspiration to explore new
terrain.
Soft and hard snow performance
Spaceframe is made from an Inverted 3D Woodcore with Carbon Flax insert,
and Power Transfer Platform. It provides Superior Ski to Snow Contact Off
Piste and On Piste, guaranteeing Underfoot Performance for Hard Pack
Carving.
Great terrain adaptation
Full Sandwich, ABS sidewall construction, extending around the entire
sidewall, delivers increased ski to snow contact, added strength and great
terrain adaptation.
Quick and agile
Koroyd inserts in the tip and tail of the twin rocker shape ensure great
floatation, drift in powder, and easy pivoting for more agility.

Construction & Core
Spaceframe 3.0 AMB
Full Sandwich Sidewalls 360°
Inverted 3D Woodcore
Rocker
All-Terrain Rocker 2.0
Carve Zone
Reinforcement
Ti Power Platform
CFX Superfiber

Weight per ski : 1450g @161

15.5m  128/ 92/ 111mm 

Specifikationer

Artnr: L39144500
Artnr: L391445001
Artnr: L391445002
Artnr: L391445003
Artnr: L391445004
Artnr: L391445005
Artnr: L391445006
Artnr: L391445007
Artnr: L391445008
Artnr: L391445009
Artnr: L391445010
Artnr: L391445011

Omdöme

Lämna ett omdöme

PswK
Kod från Captcha-bild:

Omdöme (0)

Dela

Blogga om

MER FRÅN SAMMA VARUMÄRKE

  • SALOMON
    1 år FRI Slip/Vallning på köpet
    3995,00 SEK
  • SALOMON
    Vid köp av bindning ingår montering 500.
    4395,00 SEK
    (Ord. Pris: 5195,00 SEK)
  • SALOMON
    VALLNINGSBAR
    från 1995,00 SEK
    (Ord. Pris: 3295,00 SEK)
  • SALOMON
    VALLNINGSFRIA SKIDOR / SKINTEC
    2595,00 SEK
    (Ord. Pris: 4195,00 SEK)
  • MER FRÅN SAMMA KATEGORI

  • Salomon
    ALL MOUNTAIN
    från 4795,00 SEK
  • Salomon
    1 år FRI Slip/Vallning på köpet
    6495,00 SEK
  • SALOMON
    1 år FRI Slip/Vallning på köpet
    7895,00 SEK
  • Salomon
    1 år FRI Slip/Vallning på köpet
    från 1495,00 SEK