SALOMON X PRO 110

1 2 3 4 5
(0/5) Bli först med att betygsätta.
STORLEK (cm):
4195,00 SEK
4195,00 SEK
4195,00 SEK
4195,00 SEK
4195,00 SEK
4195,00 SEK

Beskrivning

SALOMON X PRO 110

Gjutning av Innesko/Skal är fortfarande att rekommendera för att få bästa passform. Detta ingår i priset. Värde. 500.-

X PRO = BRED FOT

Leverantörsbeskrivning.

Weighing less than 2kg, X PRO 110 delivers high skiing
performance thanks to the Twinframe 2 shell design and its
exclusive polyamide chassis
Performance
Brand new Twinframe2 design delivers improved rebound and dynamic flex,
while oversized pivot provides efficient transmission
Lightweight
A 15% lighter chassis material and lightweight foams make X PRO lighter
than ever, for effortless skiing
Fit
Combined Custom Shell 360° shell and My CustomFit 3D liner for a totally
custom fit, inside and out
TECHNOLOGIES
Twinframe2
360° Custom Shell
Custom Shell on cuff
SHELL & CUFF
PU cuff
PU/PA shell
LINERS
Sensitive footprint
My CustomFit 3D Pro liner + 1 loop
BUCKLES
4 micro alu 3D buckles
ADJUSTMENT
24mm oversized pivot
Flex adjuster
Heel and toe removable din pads
Strap : 45MM


Flex Index : 110
Last : 100/106

Specifikationer

Artnr: L39152300
Artnr: L391523001
Artnr: L391523002
Artnr: L391523003
Artnr: L391523004
Artnr: L391523005

Omdöme

Lämna ett omdöme

KPbT
Kod från Captcha-bild:

Omdöme (0)

Dela

Blogga om

MER FRÅN SAMMA VARUMÄRKE

  • 6995,00 SEK
  • Salomon
    SALOMON NORDIC THERMOBELT BLACK/BL  Med det nya isolerade systemet för enkel...
    445,00 SEK
  • Salomon
    Handske herr
    1195,00 SEK
  • Salomon
    Fodrad jacka herr
    3795,00 SEK
  • MER FRÅN SAMMA KATEGORI

  • Salomon
    TOPPTURPJÄXOR, ALPINPJÄXOR DAM
    4795,00 SEK
  • Salomon
    TOPPTURPJÄXOR
    6795,00 SEK
  • Salomon
    TOPPTURPJÄXOR
    6495,00 SEK
  • Salomon
    Gjutning av innesko/skal. Detta ingår i priset. Värde: 500.-
    3695,00 SEK