SALOMON X PRO 120

1 2 3 4 5
(3.1/5) Baserat på 68 betyg.
STORLEK (cm):
4695,00 SEK
4695,00 SEK
4695,00 SEK
4695,00 SEK
4695,00 SEK
4695,00 SEK
4695,00 SEK
4695,00 SEK

Beskrivning

Salomon X PRO 120

Gjutning av innesko/skal är fortfarande att rekommendera för att få bästa passform. Detta ingår i priset. Värde. 500.-

X PRO = BRED FOT

Twinframe teknologi anpassad för perfekt passform och bekvämlighet hela dagen, X-Pro's banbrytande 3D innersko förhindrar tryckpunkter och håller fast foten på ett bekvämt sätt.

Leverantörsbeskrivning.

Weighing less than 2kg, X PRO 120 delivers heavyweight
skiing performance thanks to the Twinframe 2 shell design and
its exclusive polyamide chassis
Performance
Thanks to the new evolved Twinframe² Design and Oversized pivot, this
legendary boot beats every other in its class with effortless transmission,
improved rebound and a dynamic flex.
Lightweight
My CustomFit 3D and Custom Shell 360° solutions are two inventions we’re
very proud of. This boot gives you personalized comfort, moulding to the
shape of your foot in less than half an hour. So clever we had to patent it.
Fit
The X PRO Boot is lighter than ever, with 15% lighter chassis material and
lightweight foams so you can ski effortlessly.

 

Vikt 4030g (26.5)

Flex Index 120
Last 100/106

Specifikationer

Artnr: L40550900
Artnr: L405509000
Artnr: L405509001
Artnr: L405509002
Artnr: L405509003
Artnr: L405509004
Artnr: L405509005
Artnr: L405509006

Omdöme

Lämna ett omdöme

H6FBd
Kod från Captcha-bild:

Omdöme (0)

Dela

Blogga om

MER FRÅN SAMMA VARUMÄRKE

  • Salomon
    Gjutning av innesko/skal. Detta ingår i priset. Värde: 500.-
    2995,00 SEK
    (Ord. Pris: 5495,00 SEK)
  • Salomon
    ALPINPJÄXOR DAM
    4295,00 SEK
  • Salomon
    TOPPTURPJÄXOR, ALPINPJÄXOR DAM
    4795,00 SEK
  • Salomon
    TOPPTURPJÄXOR
    6795,00 SEK
  • MER FRÅN SAMMA KATEGORI

  • Salomon
    ALPINPJÄXOR DAM
    3695,00 SEK
  • Salomon
    TOPPTURPJÄXOR
    6495,00 SEK
  • RACE/FREERIDE PJÄXOR
    5995,00 SEK
  • Salomon
    Gjutning av innesko/skal. Detta ingår i priset. Värde: 500.-
    5295,00 SEK